Members Rodeo Schedule Draws Results 2019 Standings


To be eligible to compete at the 2019 Chinook Rodeo Association Finals October 4-6, 2019

(It is the responsibility of each competitor to know your rodeo counts, if you have any questions regarding this please contact the CRA office at any time)

Team Roping, Calf Roping, Steer Wrestling, Ladies Barrel Racing, and Junior Barrel Racing, a contestant must enter and compete at a minimum of 10 CRA Functions. At least 4 must be CRA Mother Rodeos, and the other 6 can be Mother Rodeos, Dual Approved Rodeos or Timed Event Challenges. Each Timed Event Challenge only counts as 1. The top 10 in each event will be eligible to compete at the finals that meet this criteria.

Bareback, Bull Riding, Saddle Bronc, a contestant must enter and compete at a minimum of 10 CRA Functions. At least 4 must be CRA Mother Rodeos, and the other 6 can be Mother Rodeos, Dual Approved Rodeos. The top 10 in each event will be eligible to compete at the finals that meet this criteria.  If there are less then 10 in the standings the remaining finalist positions will be filled with Junior Bulls and Novice Riding based strictly on money earned.

Steer Riding, a contestant must enter and compete at a minimum of 6 CRA Functions. At least 2 must be CRA Mother Rodeos, and the other 4 can be Mother Rodeos, or Dual Approved Rodeos. The top 10 in each event will be eligible to compete at the finals that meet this criteria.  If there are less then 10 in the standings the remaining finalist positions will be filled by money earned.

Breakaway Roping, Lil Rascals, Junior Bull Riding the top 10 in each event will be eligible to compete at the finals. These spots are filled strictly on money earned.

Jr. Team Roping, Novice Riding the top 6 will be eligible to compete at the finals. These spots are filled strictly on money earned.

 

What do the numbers behind the names mean?   The first number is the number of CRA leads, and the 2nd number is the number of dual approves or timed event challenges.

Standings include:  Nov 10 Timed Event, Brooks Rodeo, March 16, April 13, April 20, Brooks Rodeo May 10-11, Kindersley, Unity, Mankota, Lancer, Stettler, Water Valley, Crossfield, Foremost, Raymond, Eston, Maple Creek, Arrowwood, Bassano

 

Chinook Rodeo Association 2019 Season Standings

These standings are updated up to and including RAYMOND STAMPEDE

Bareback

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C2091C    VANDENAMEELE , DANNY (2 / 7) LANGENBURG , SK2,616.03
2  C2093C    JOHNSON , KYLE (3 / 6)BEMIDJI, MN USA, MN 2,239.27
3  C179C    CHURCH, SAM (3 / 4)STRATHMORE, AB1,741.58
4  C7830    YOUNG , TANNER (2 / 4)Eckville, AB1,258.27
5  C5444C    FERGUSON, LANE (4 / 3)PICTURE BUTTE, AB1,041.53
6  C9110C    PLAISIER , BAILEY (2 / 4)Oak Lake, MB526.91
7  C2556C    GARLICK, NATHAN (1 / 3)Longview, AB423.94
8  C2063C    PALANUIK, RYAN (1 / 5)SWIFT CURRENT, SK407.70
9  C6882C    LINK, LANE ( / 2)MAPLE CREEK, SK291.60

Breakaway Roping

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C2280C    KELLETT, CHASE (4 / 6)PICTURE BUTTE, AB910.23
2  CJ1685C    WEASEL FAT, KASH (4 / 1)Cardston, AB752.58
3  C1985C    PIERSON, KENDAL (3 / 1)Wardlow, AB706.20
4  C9047C    KOVAR, MADISON (3 / 1)Swift Current, SK643.62
5  C1781C    BROST, BRADEN (3 / 1)Consul, SK519.30
6  CJ2073C    SHUCKBURGH, AMY (2 / 2)Innisfail , AB376.38
7  CJ7414C    WALKER, OLIVIA (2 / 2)Calgary, AB348.65
8  C8011C    KIELSTRA, CHRISSY (4 / 2)BURDETT, AB318.96
9  C6222C    LONG, HOUSTON (1 / )Irvine, AB297.00
10  C6362C    MINUE, JENA (2 / 1)Warner, AB192.85
11  C5440C    WILSON, BAYNE (4 / 4)MAPLE CREEK, SK171.00
12  C7419C    MOORHEAD, KAYLEE (2 / 2)Coaldale, AB156.06
13  CJ2411C    STATHAM, KENDA (1 / )Cranbrook, BC119.70
14  C1922C    GORDON, KYLA ( / 4)Crossfield , AB108.54
15  C1934C    Morris, Tess ( / 2)Patricia, AB72.36
16  CJ6826C    Turcato, Sayge (3 / 2)Taber, Alberta56.28
17  C1783C    BROST, RYLAN (3 / 1)Consul, SK48.96
18  CJ2285C    MCINENLY, TYNELL (2 / 2)Vulcan , AB37.80

Bull Riding

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C155C    BARROWS, WILLIAM (4 / 6)Foremost , AB3,849.65
2  C7020C    HUGHSON, QUADE (3 / 5)FOREMOST, AB2,357.78
3  C2905C    PHILLIPS, LONNIE (2 / 5)ELKO, BC1,468.80
4  C9118C    TAYLOR (SB), QUINTEN (3 / )Parkland , AB1,412.10
5  C2276C    THOMSON, K'S (4 / )LUNDBRECK, AB1,258.70
6  C2274C    SALMON, REED (1 / 3)Red Deer County, AB640.54
7  C5564C    SMITH, BLAKE (2 / 5)ABBEY, SK469.80
8  C7203C    DOLGOPOL, KOLE (4 / 5)Irvine , AB309.23

Jr. Team Roping - Header

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C1781C    BROST, BRADEN (1 / 1)Consul, SK194.58
2  C7419C    MOORHEAD, KAYLEE (1 / 2)Coaldale, AB150.96
3  C5440C    WILSON, BAYNE (2 / 4)MAPLE CREEK, SK59.40
4  C5566C    BOWYER, LEVI (2 / 3)MAPLE CREEK, SK56.28
5  C1985C    PIERSON, KENDAL (1 / 1)Wardlow, AB48.24
6  CJ5565C    BUTLER, RACQUELLE (2 / )STRATHMORE, AB44.55

Jr. Team Roping - Heeler

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C1783C    BROST, RYLAN (1 / 1)Consul, SK242.82
2  CJ7417C    MOORHEAD, VANESSA (1 / 2)Coaldale, AB118.80
3  C2280C    KELLETT, CHASE (2 / 4)PICTURE BUTTE, AB115.68
4  C5566C    BOWYER, LEVI (2 / 3)MAPLE CREEK, SK44.55
5  C5440C    WILSON, BAYNE (2 / 4)MAPLE CREEK, SK32.16

Junior Barrel Racing

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  CJ1785C    LIPTAK, KAYCE (4 / 13)TABER, AB2,926.51
2  CJ9010C    MEHLHAFF, TRINITY (3 / 7)TABER, AB1,993.32
3  CJ148C    GORDON, CASSIDY (4 / 4)MAPLE CREEK, SK1,165.68
4  CJ6826C    Turcato, Sayge (3 / 5)Taber, Alberta976.20
5  CJ6939C    RALPH, KODI (4 / 5)RAYMOND, AB586.80
6  C7325C    KELLY, KYLA ( / 4)RED DEER COUNTY, AB569.58
7  CJ1990C    Humphrey, Juanita (3 / 4)Eastend, SK516.65
8  CJ5571C    FERGUSON, TEAGAN (4 / 6)Foremost , AB439.83
9  CJ7357C    WILSON, LILY (4 / 6)MAPLE CREEK, SK415.44
10  CJ2548C    MURPHY, SYDNEY (4 / 4)MAPLE CREEK, SK408.96
11  CJ9026C    LEHR, EMILY (3 / 3)IRVINE, AB393.44
12  CJ2604C    COYNE, ASHLEY (4 / 6)RAINER, AB378.00
13  CJ1901C    Naismith, Amy ( / 6)Brant, AB376.68
14  CJ2509C    AITKEN, MONTANA (1 / 6)CARDSTON, AB370.56
15  CJ2285C    MCINENLY, TYNELL (2 / 2)Vulcan , AB227.41
16  C1929C    QUAM, REESE (2 / 6)Crossfield , AB225.75
17  CJ2073C    SHUCKBURGH, AMY (2 / 3)Innisfail , AB180.00
18  CJ2404C    PRIDMORE, GINA (2 / )Consul, SK126.00
19  CJ2411C    STATHAM, KENDA (1 / )Cranbrook, BC72.00
20  CJ7414C    WALKER, OLIVIA (2 / 2)Calgary, AB64.13

Junior Bulls

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  CJ2072C    SCHMIDT, CAUY (2 / 1)Coronation , AB356.85
2  CJ2189C    GAEHRING, BRAHMER (3 / 1)COUTTS, AB285.00
3  CJ9075C    SIBBET, RILEY (2 / )Strathmore, AB261.00
4  CJ2407C    PONCELET, PEYTON (2 / )Warner, AB233.33
5  CJ2914C    DUNAND, LUCAS (3 / )Claresholm , AB109.80

Junior Steer Riding

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  CJ9138C    KOESTER, GRIFFIN (1 / 2)ROCKYFORD, AB278.15
2  CJ2084    WASILOW , KAHL (1 / )Maple Creek, SKI153.90
3  CJ2189C    GAEHRING, BRAHMER (2 / 1)COUTTS, AB145.80

Ladies Barrel Racing

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C394C    SMITH, DANA (4 / 15)RAYMOND, AB6,962.10
2  C3586C    Cooper, LINDSAY (3 / 7)COCHRANE, AB5,799.56
3  C1964C    HUMPHREY, BAILEE (3 / 7)EASTEND, SK5,102.78
4  C5568C    LOVELL, DANA (4 / 11)Cypress County, AB4,971.36
5  C2613C    HAMILTON, TAMMY (4 / 11)Rainer, AB3,765.84
6  C9035C    LONG, JOANNE (3 / 3)RED DEER COUNTY, AB3,654.32
7  C7416C    DUXBURY, AMARA (2 / 6)High River, AB3,556.51
8  C3230C    Toohey, Mary Ann (2 / 2)Consort, AB3,025.86
9  C6793C    BRETON, CARIANN (3 / 3)Canal Flats, BC2,454.38
10  C5586C    FITZHENRY, JESSICA (2 / 8)COALDALE, AB2,144.34
11  C6504C    NOBLE, JOSEY (3 / )Coutts, AB2,073.60
12  C1926C    HAVENS, PAM (1 / 5)Madden , AB1,866.06
13  CG186C    BRUHN, TWYLLA ( / 4)STRATHMORE, AB1,604.89
14  C6546C    KNUDSEN, DEBBIE (3 / 6)Strathmore, AB1,435.94
15  C1945C    Descoteaux, Edesse (2 / 8)Wardlow, AB1,380.30
16  C7319C    LICHTENBERGER, RAEGAN (3 / 3)FORT MACLEOD, AB1,067.04
17  C1917C    ANDERSON, JESSICA (1 / 6)Water Valley , AB947.52
18  C1937C    Finkbeiner, Kirby ( / 3)Wardlow, AB814.32
19  C1978C    WIEBE, NELLA (3 / 3)Taber, AB714.42
20  C1921C    KOBI, KRISTINA (2 / 10)Stettler, AB643.74

Lil Rascals Barrel Racing

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  CL1914C    HAVENS, GRACE (2 / 5)Madden , AB929.84
2  CL2009C    KEELEY, MATTIE (3 / 3)Nanton, AB575.25
3  CL6940C    SMITH, LUCY (3 / 5)RAYMOND, AB551.22
4  CL7318C    LICHTENBERGER, RYLEE (3 / 4)FORT MACLEOD, AB499.38
5  CL1994C    KEELEY, CENIDEI (3 / 3)Stavely, AB404.78
6  CL6949C    RALPH, QUINCEE (3 / 4)RAYMOND, AB256.74
7  CL2079C    Bueckert, Allie (3 / )OKOTOKS, AB214.47
8  CL3006C    DONALD, JAYDEN (2 / 2)Cranbrook, BC166.38
9  CL7402C    BROSZ, JOLIE (2 / 3)Strathmore, AB133.84
10  CL7420C    KEELEY, SADIE (3 / 3)Nanton, AB92.34
11  CL2046C    LIPTAK, DEIZEL (3 / 3)TABER, AB91.08
12  CL1967C    Becker, Molly (2 / 3)Claresholm, AB44.10
13  CL1912C    HAVENS, ELLIE (2 / 5)Madden , AB18.90
14  CL7417C    MOORHEAD, ERIN (2 / 2)Coaldale, AB15.12
15  CL7427C    LICHTENBERGER, REESE (3 / 4)Fort Macleod, AB11.34

Novice Riding

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C2067    COLE, CARTWRIGHT (1 / 1)Calgary, AB274.05
2  C9117C    SIMPSON, WYATT ( / 1)Consort, AB248.00
3  C1617C    MORRIS, CALDER (2 / 4)PATRICIA, AB132.00

Saddle Bronc

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C9113C    COLE, HAYDEN (3 / 4)Condor, AB1,230.51
2  C2276C    THOMSON, K'S (4 / )LUNDBRECK, AB1,165.55
3  C9118C    TAYLOR (SB), QUINTEN (3 / )Parkland , AB796.50
4  C2663C    WADDELL, JOEL (1 / 2)CROSSFIELD, AB516.56
5  C5714C    Johner, Zarley (2 / 2)Mayerthorpe, AB498.72
6  C2053C    Whitelock, Lane (2 / 2)Nanton, AB495.69
7  C9122C    VINSON, COLE (2 / 2)Sylvan Lake, AB219.42
8  C9126    SANDBERG , CARTER (2 / 5)Nanton, AB127.44
9  C2000C    Shore, Steele (1 / 3)Irricana, AB99.75

Steer Wrestling

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C2332C    HEGGIE, JEFF (4 / 9)Cardston , AB4,402.56
2  C3579C    SHADE, KASH (4 / 3)Lethbridge, AB3,018.83
3  C1991C    McIntyre, Carter (3 / 4)Sundre, AB2,297.35
4  C1933C    Turcato, Tanner (4 / 6)Taber, AB1,906.20
5  C1913C    Goulet, Francois (2 / 10)Wardlow, AB1,755.58
6  C2055C    Culligan, Ryan (3 / 3)Dutchess, AB996.31
7  C3030C    TRAUTMAN, MICHAEL (1 / )Lethbridge County, AB957.38
8  C6989C    NEWTON, BLAKE (4 / 4)DEL BONITA, AB652.53
9  C2065C    Watson, Brennan (2 / 3)Bezanson, AB416.25
10  C7153C    BOHMER, CHANCE (2 / 3)Hillcrest , AB96.19
11  C6707C    LITTLE MUSTACHE, OTYS (2 / 1)BROCKET, AB48.24

Team Roping - Header

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C5439C    STUBER, WYATT (4 / 6)RED CLIFF, AB2,712.90
2  C2061C    Schlosser, Stran (4 / 1)Nanton, AB2,270.43
3  C6615C    KELLETT, TRAVIS (4 / 13)PICTURE BUTTE, AB2,039.14
4  C7428C    FREIMARK, COLIN (2 / 6)Strathmore, AB1,978.09
5  C1965C    McNichol, Clay (3 / 2)Okotoks, AB1,933.68
6  C2094C    FEIL, CHAD (3 / )SWIFT CURRENT, SK1,798.74
7  C1923C    Blake, Larren (4 / 9)HANNA, AB1,531.58
8  C6834C    ODONNELL, DUSTIN (3 / )LETHBRIDGE, AB1,508.22
9  C2332C    HEGGIE, JEFF (1 / 7)Cardston , AB1,410.75
10  C2281C    MILLER, MIKE (4 / 7)Milk River, AB 1,274.17
11  C1909C    Webb, Cole (3 / 5)Tilley, AB1,262.25
12  C6234C    PANCOAST, JORDAN (3 / 13) MEDICINE HAT, AB1,111.33
13  C1938C    Peltzer, Robert (4 / 4)Rosemary, AB996.59
14  C6536C    HEAVY RUNNER, JESSE (3 / 2)CARDSTON, AB990.02
15  C7151C    BUTLER, RICK (4 / 6)Strathmore, AB460.35
16  C1932C    MCKINNON, SAM (3 / 8)Cluny, AB458.59
17  C2059C    Rhodes, Dylan (4 / 2)Claresholm, AB407.55
18  C1973C    MOHL, CALEB (3 / 7)HANNA, AB385.86
19  C1985C    PIERSON, KENDAL (3 / 1)Wardlow, AB376.20
20  C3165C    PALICHUK, LANE (2 / 1)Medicine Hat, AB308.88
21  C1733C    PETERS, ABE ( / 3)Taber, AB300.00

Team Roping - Heeler

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C6586C    PANCOAST, JARED (3 / 6)CYPRESS COUNTY, AB2,627.02
2  C1970C    BRAITHWAITE, JACKSON (3 / 3)PINCHER CREEK, AB2,585.25
3  C2856C    SCHREINER, CLINT (4 / 7)MEDICINE HAT, AB2,180.25
4  C393C    SMITH, MIKE (4 / 13)RAYMOND, AB2,039.14
5  C1966C    WIGEMYR, DENTON (3 / 2)High River, AB1,933.68
6  C2089C    Christianson, Lochlan (3 / 1)Nanton, AB1,905.12
7  C3030C    TRAUTMAN, MICHAEL (3 / )Lethbridge County, AB1,508.22
8  C2057C    WOODWARD, TODD (1 / 5)Lethbridge, AB1,410.75
9  C1930C    Coyne, Russell (3 / 4)Rainier, AB1,362.75
10  C7429C    GRAHAM, TRAVIS (2 / 6)Cluny, AB1,336.50
11  C2280C    KELLETT, CHASE (4 / 9)PICTURE BUTTE, AB1,274.17
12  C1770C    KORNFELD, DALLAS (2 / 5)Claresholm, AB1,228.32
13  C6397C    WILLIAMS, CODY (3 / 7)MOSSLEIGH, AB1,190.39
14  C7334C    ALLISON, CODY (3 / 8)Pollickville, AB1,039.88
15  C643C    BROST, MALCOLM (4 / 4)ROSEMARY, AB1,004.63
16  C7042C    EAGLE BEAR, DAX (3 / 2)Standoff, AB990.02
17  C2624C    SCHNEIDER, TRAVIS (2 / 12)CYPRESS COUNTY, AB842.49
18  C6223C    LONG, WALKER (3 / 1)IRVINE, AB781.20
19  C6582C    DUBEAU, JUSTIN ( / 2)REDCLIFF, AB532.65
20  C6859C    SIEMENS, SCOTT ( / 3)TABER, AB532.65
21  C1782C    BROST, DARRYL ( / 1)Consul, SK462.30

Tie Down Roping

PlacingCRA #    NameLocationWinnings
1  C6915C    HUGHSON, CLARK (4 / 7)FOREMOST, AB3,136.64
2  C8061C    FINNERTY, DANNY (4 / 8)Duchess , AB2,203.60
3  C2332C    HEGGIE, JEFF (4 / 7)Cardston , AB1,891.26
4  C2061C    Schlosser, Stran (4 / 2)Nanton, AB1,440.33
5  C9031C    HERMAN, TY (3 / 2)Hilda, AB1,344.60
6  C7812C    NEITZ, GUY (3 / 4)Stettler , AB852.15
7  C7020C    HUGHSON, QUADE (4 / 5)FOREMOST, AB742.50
8  C1256C    Hofer, Chase (4 / 3)Magrath, AB563.87
9  C6370C    HATCH, JUSTIN (3 / 1)MAGRATH, AB240.03
10  CG6C    MORTON, EVERETT (3 / 5)DEL BONITA, AB228.75
11  C6460C    MILLER, RYAN (2 / 5)Dalemead, AB168.84
12  C2281C    MILLER, MIKE (4 / 5)Milk River, AB 20.10



The Chinook Rodeo Association is powered by the Rodeo Management SystemTM    Powerful.Flexible.Automated.


CRA